Diamo zahájilo demolici budov Dolu Frenštát, těžní věže ale zůstanou
Státní podnik Diamo zahájil demolici několika povrchových staveb Dolu Frenštát na Novojičínsku. Dvě zelené těžní věže se ale bourat nebudou. Obec Trojanovice chystá jejich využití, z jedné bude rozhledna. ČTK dnes o zahájení demoličních prací informoval mluvčí podniku Tomáš Indrei.
"Po zásypu těžních jam začal státní podnik bourat první objekty v areálu Dolu Frenštát. Zmizet nakonec nemusí úplně všechny. Obec Trojanovice totiž požádala o zachování těžních věží a strojovny jako připomínky hornické činnosti," uvedl mluvčí. Objekty chtějí Trojanovice v budoucnu využít pro projekt Cérka. Přeměnu industriálních staveb bude plánovat generální projektant, kterého obec nyní hledá. Z jedné věže má být rozhledna, ve druhé pivovar. Ve strojovně má vzniknout multifunkční komunitní centrum.
Do konce roku podnik plánuje demolici například kotelny, skladů a dalších čtyř budov. "Druhá etapa demoličních prací bude následovat příští rok, konkrétně bourání čeká také sklad výbušnin, kompresorovnu, strojovnu těžního stroje. Demolice všech povrchových objektů by měla být ukončena v polovině roku 2025," uvedl ředitel odštěpného závodu Darkov Josef Lazárek.
Demolicím předcházel zásyp těžních jam. Začal letos v září, kdy skončily likvidační a přípravné práce v podzemí. Nyní podnik používá cementopopílkovou směs. Zbývá posledních 15 metrů. Zásyp bude pokračovat do konce ledna 2024.
Výstavba Dolu Frenštát začala v roce 1981. Uhlí se v něm ale nikdy netěžilo. Po většinu své existence byl důl v konzervačním režimu, což znamená, že tam bylo zajištěno trvalé větrání, čerpání přitékajících vod, dělaly se pravidelné prohlídky a údržba jam a obslužných provozů. Okolní samosprávy a spolky léta bojovaly proti možnému zahájení těžby a usilovaly o likvidaci dolu.
Diamo beskydský důl spolu s dalšími utlumovanými šachtami převzalo od těžební společnosti OKD před dvěma lety. Zásoby uhlí byly už před 20 lety odepsány a přípravu likvidace dolu zahájila už před převodem na Diamo společnost OKD.
Hlavními důvody pro likvidaci Dolu Frenštát bylo jeho dlouhodobé nevyužívání k těžbě, s tím související vysoké náklady na jeho udržování a rovněž povinnost provozovatele provést při trvalém zastavení provozu v dole jeho likvidaci. Měla by stát asi 155 milionů korun, výši nákladů ale můžou ovlivnit například ceny energií a materiálů. Po rekultivaci areálu tam mají vzniknout například školy, komunitní centrum, obchody i služby.
Súvisiace články
Tesla reportovala dobré výsledky
Generálny riaditeľ Elon Musk očakáva nárast predaja vozidiel o 20 až 30 percent ročne. Tesla zaznamenala nárast akcií po tom, ako …
Hnijúce potraviny a výpadky prúdu. Kuba sa obáva kolapsu
HAVANA, BRATISLAVA. Aj to málo potravín, ktoré majú, im teraz hnije pred očami. Kubánska vláda sa už od 17. októbra pokúša sfunkč…
Elektrárna Opatovice získala kladné stanovisko pro první etapu plynofikace
Elektrárna Opatovice na Pardubicku získala od krajského úřadu v Pardubicích souhlasné jednotné environmentální stanovisko pro svůj…
Rezort životného prostredia chce odstrániť vrakunskú skládku. Použije termickú desorpciu
Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR chce definitívne odstrániť vrakunskú skládku v Bratislave termickou desorpciou. Celý pr…
Španielsko zasiahli ničivé prívalové povodne. Zomrelo najmenej 52 ľudí, desaťtisíce domácností sú bez prúdu
Rozsiahle záplavy na juhovýchode Španielska spôsobili v utorok prívalové dažde zapríčinené prechodom studeného frontu. Najmenej 6…
Kalendár akcií
PRO-ENERGY CON 2024
Životní prostředí - prostředí pro život 2024
Konference Biomasa, Bioplyn a Energetika 2024
Europe Nuclear Energy & SMR Conference (ENES 2024)
ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.