Mluvčí kabinetu k výzvě od průmyslu: Ceny energií se vláda snaží aktivně řešit

Ceny energií jsou celoevropským problémem, který se česká vláda snaží aktivně řešit. Se zástupci průmyslu o tom jedná pravidelně. V reakci na otevřený dopis svazů zastupujících podniky z energeticky náročných odvětví to ČTK řekla mluvčí vlády Lucie Ješátková. Svazy v úterý premiéra Petra Fialu (ODS) vyzvaly, aby řešil drahé energie a dekarbonizaci. Ty podle nich snižují konkurenceschopnost českých podniků, které se dostávají do krize.

Mluvčí kabinetu k výzvě od průmyslu: Ceny energií se vláda snaží aktivně řešit

"Situaci energeticky náročného průmyslu chápeme, proto jsme minulý měsíc odsouhlasili také novou výši státní kompenzace firmám s vysoce energeticky náročnými provozy. Na zpětné kompenzace za rok 2024 bude připraveno zhruba 2,24 miliardy korun," uvedla Ješátková. Připomněla současně, že vláda usiluje o revizi pravidel pro nové emisní povolenky ETS2 pro dopravu a vytápění budov.

"V průmyslu chceme i změkčení opatření pro automobilový průmysl v oblasti spalovacích motorů a nepodporujeme také příliš ambiciózní emisní cíle, které navrhla Evropská komise v nedávné době. V poslední době jsme na evropské úrovni prokázali, že jsme spolehlivým partnerem, který dokáže své zájmy prosadit, proto se nám také daří naše partnery přesvědčovat ke zlepšení podmínek jak pro české, tak i evropské firmy," řekla mluvčí.

Dopis zveřejnila Ocelářská unie na svých webových stránkách. Kromě ocelářů se k výzvě přidali také zástupci chemického a papírenského průmyslu a sléváren, kováren a strojařů. Ti premiérovi navrhli některá opatření, která by podle nich konkurenceschopnost českých firem pomohla zlepšit.

Řada podniků z těchto oborů je podle nich nyní kvůli evropským plánům na snížení produkce oxidu uhličitého nucena investovat do dekarbonizace výrobních procesů. Pro firmy ale nutné investice nejsou podle zástupců svazů rentabilní a snižují jejich konkurenceschopnost na trhu. V Evropě se tak se začínají pozastavovat investice do dekarbonizace, tvrdí signatáři dopisu

Ješátková uvedla, že vláda se snaží dlouhodobě investovat, ať už se jedná o vytváření nových energetických zdrojů, například jaderných, tak do posilování infrastruktury - jak plynové, tak elektrické. "Dokázali jsme zajistit změnu evropské jaderné taxonomie, což byla důležitá podmínka pro rozvoj jádra. Dlouhodobé investiční plány by měly přinést nejen dostupné ceny energie, ale věřím, že povedou též k rozvoji tuzemského průmyslu s vysokou přidanou hodnotou," uvedla.

Autoři dopisu premiérovi například navrhují, aby se zavedla nulová daň ze zemního plynu a snížily se síťové poplatky za elektřinu a zemní plyn. Zároveň by se mělo zachovat a prodloužit bezplatné přidělování emisních povolenek, poskytnout podnikům jistotu ohledně kompenzací nepřímých nákladů a rozšířit je i na další chemické látky včetně čpavku. Zavést by se měla také dočasná státní podpora pro průmyslové uživatele zemního plynu, elektřiny a emisních povolenek, pokud by ceny energií zůstaly vysoké.

Súvisiace články

Ceny ropy rostou, investoři jsou optimističtí stran obchodních jednání USA

Ceny ropy dnes na světových trzích rostou. Podle agentury Reuters jsou trhy optimistické stran obchodních jednání Spojených států,…

Vznikl Svaz energetiky ČR, má přes 60 členů s téměř 100.000 zaměstnanci

Český svaz zaměstnavatelů v energetice (ČSZE) se změnil na Svaz energetiky České republiky (SEČR). O změně stanov a názvu rozhodla…

Rozvoj solární energie v EU poprvé za deset let zpomaluje kvůli snížení dotací

Rozvoj solární energie v Evropské unii poprvé za více než deset let zpomaluje. Může za to snížení dotací na střešní solární panely…

Vláda schválila Strategii k využívání biometanu a geotermální energie, otevře cestu k posílení energetické bezpečnosti a snížení závislosti na dovozu fosilních paliv

Ministerstvo životního prostředí společně s Ministerstvem průmyslu a obchodu a Ministerstvem zemědělství představilo Akční plán pr…

EPH postaví veľké batériové úložisko pri plynovej elektrárni

Energetická skupina EPH pripravuje novú investíciu do zariadenia pre uskladňovanie elektriny. Holandská dcérska spoločnosť EP NL p…

Kalendár akcií

Mezinárodní konference energetika a životní prostředí

08. 09. 2025 - 10. 09. 2025
Hotel Sepetná, Ostravice

Konference Energetika 2025: Jak udělat energetiku konkurenceschopnou?

24. 09. 2025 - 25. 09. 2025
Hotel Passage, Brno
Každoroční odborná konference Energetika je unikátní otevřenou diskuzní platformou pro směřování energetiky. Na jednom místě během dvou dnů propojuje...

Agregace a flexibilita 2025

07. 10. 2025 09:00 - 17:00
Hotel Stages, Praha
Největší událost roku zasvěcená agregaci flexibility. Konference pořádaná Sdružením agregátorů a poskytovatelů flexibility (SAF), které je součástí as...

Energofórum 2025

09. 10. 2025 - 10. 10. 2025
Hotel Partizán, Táľe
Devätnásty ročník konferencie ENERGOFÓRUM® sa uskutoční 9. – 10. októbra 2025 v Hoteli Partizán na Táľoch v Nízkych Tatrách. Aj tento rok ponúkne podu...

ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.

90730
Počet publikovaných noviniek
2092
Počet publikovaných akcií
1210
Počet publikovaných článkov
ENERGY-HUB využívá spravodajstvo ČTK, ktorého obsah je chránený autorským zákonom.
Prepis, šírenie alebo ďalšie sprístupňovanie akéhokoľvek obsahu alebo jeho časti verejnosti je bez predchádzajúceho súhlasu výslovne zakázané.
Drtinova 557/10, 150 00 Praha 5, Česká republika