Ze závodu firmy Tedom v Hořovicích zamíří na Ukrajinu další kogenerační jednotky
Strojírensko-energetická společnost Tedom dodá na Ukrajinu další tři kogenerační jednotky používané na kombinovanou výrobu elektřiny a tepla. Hlavní část jednoho z těchto zařízení o hmotnosti přes 40 tun dnes v hořovickém závodě naložily dva jeřáby na podvalník, do válkou postižené země dorazí v blízké době. Hodnotu zakázky firma nezveřejnila. Dodávky budou pokračovat během léta, kdy na Ukrajinu zamíří dalších osm kogeneračních jednotek, řekl ČTK Evžen Chlanda z marketingu firmy.

Dodávka je financována z rozvojového programu OSN ve spolupráci s Dánskem. Kogenerační jednotky slouží hlavně v nemocnicích, městských kotelnách a v dalších budovách občanské infrastruktury. Operátoři je ovládají na dálku. V letech 2023 a 2024 Tedom dodal na Ukrajinu 74 kogeneračních jednotek za stamiliony korun.
"Naložili jsme kontejner, což je jedna z hlavních částí. Její součástí je hlavní technologie včetně motoru a generátoru. Hmotnost této přepravní části je 42 tun. Celková hmotnost jednotky je přibližně 55 tun," popsal ČTK dnešní náklad vedoucí provozu v hořovickém závodě Roman Straka.
Kontejner po poledni zvedly dva jeřáby najednou, každý o nosnosti 55 tun, zhruba do metrové výšky. Poté pod něj nacouval kamion s podvalníkem. Při nakládání asistovalo několik pracovníků, kteří kontejner následně upevnili. "Určitě je potřeba, aby jeřábníci byli sehraní. Aby zásahy, které provádějí, byly citlivé a nedošlo k nějakému nečekanému pohybu jednotky," podotkl Straka. K přepravě jednotky jsou potřeba čtyři kamiony a jeden nadrozměrný náklad, který pojede v noci. Kam přesně na Ukrajině kamiony zamíří, firma kvůli bezpečnosti neuvedla.
Tedom na válkou zkoušené země nejčastěji vyváží menší kogenerační jednotky, které se hodí pro městské teplárny a menší soukromé podniky. Velké energetické zdroje na Ukrajině jsou významně poškozeny, díky mezinárodní pomoci se je ale daří opravovat. Dodávky elektřiny jsou omezeny hlavně v oblastech se zničenou infrastrukturou, jako je například Charkov a Záporoží. Dodávky kogeneračních jednotek přicházejí takřka výhradně ze zahraničí. Ukrajinské firmy zajišťují služby na místě - projektovou dokumentaci, povolení k připojení, montáž a servis.
Do roku 2022 dodal Tedom na Ukrajinu v devíti projektech 16 převážně velkokapacitních modelů od 180 do 2000 kW na důlní metan, skládkový plyn, zemní plyn i bioplyn. "V současnosti dodáváme kogenerace ve všech výkonových řadách – od 30 kW do 4,5 MW a jsme nejúspěšnějším výrobcem a dovozcem kogeneračních jednotek na Ukrajinu ze střední Evropy," uvedl generální ředitel skupiny Tedom Ladislav Zeman. Poukázal na to, že firma má možnost spouštět, diagnostikovat a ovládat kogenerace na dálku. To vše je možné z bezpečných míst či naopak polních podmínek. Snižují se tak rizika a zůstává utajeno umístění jednotky.
Tedom je nadnárodní energetická skupina, která poskytuje technologie a služby pro decentralizovaná energetická řešení včetně výroby a provozování kogeneračních jednotek. Skupina má čtyři výrobní a vývojové závody v České republice, v Hořovicích zaměstnává kolem 100 lidí. Další členové skupiny působí v Německu, Polsku, USA, na Slovensku, ve střední Asii a Británii. Výrobky prodává v desítkách zemí od Japonska přes Evropu po Spojené státy a spolupracuje s řadou zahraničních partnerů ve více než 55 zemích. Celá skupina má přes 1000 zaměstnanců, hlavním akcionářem je japonská strojírensko-energetická společnost Yanmar.
Súvisiace články
Dvaja veľkí dodávatelia energií sa zlúčili, je z nich spoločnosť Energetika Slovensko
Zmena, o ktorej sme na Energie-portal.sk referovali už v máji, je na konci. Dodávatelia energií ZSE Energia a Východoslovenská ene…
Google investuje do jaderné fúze. Z elektrárny budoucnosti si předplatil stovky megawattů
Americká společnost Google oznámila spolupráci se start-upem Commonwealth Fusion Systems (CFS), který pracuje na technologii jader…
Fotovoltaika na karvinském bazénu pokryje až 15 procent roční spotřeby elektřiny
Karvinský bazén bude mít vlastní fotovoltaiku. Město si od její instalace slibuje statisícové úspory za elektřinu. Fotovoltaika by…
Slovensko a Maďarsko by mohly brzy sdělit, zda se dohodnou o projektu na Dunaji
Slovensko a Maďarsko jsou blízko k tomu, aby oznámily, zda se dokážou dohodnout v dlouholetém sporu ohledně soustavy vodních děl G…
Plán Unipetrolu na přechod od uhlí k plynu nebude posuzovat EIA
Krajský úřad Ústeckého kraje rozhodl, že plán společnosti Orlen Unipetrol RPA na přechod od uhlí k zemnímu plynu v Litvínově na Mo…
Kalendár akcií
Konference Energetika 2025: Jak udělat energetiku konkurenceschopnou?
Podzimní plynárenská konference
Dny kogenerace 2025
PRO-ENERGY CON 2025
ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.