Klimatická komunikace potřebuje srozumitelnější jazyk, shodli se experti
Klimatická změna se v české společnosti těžko prosazuje jako téma, o němž se vede klidná a věcná debata. Shodli se na tom účastníci dnešní pražské panelové diskuse věnované environmentální komunikaci s názvem Rozhovory týdne klimatu: Narativy udržitelnosti pro české firmy. Cestu experti vidí v hledání srozumitelnějších příběhů a formulací, které osloví širší veřejnost. Lidé podle nich dokážou činit dobrá rozhodnutí, pokud dostanou jasné a pravdivé informace srozumitelným jazykem.

"Nechci lidi děsit a vyvolávat v nich stud," uvedl Ondráš Přibyla, zakladatel projektu Fakta o klimatu. Míní, že klíčem ke změně je klid a schopnost zastavit se. Upozornil, že lidé si z komplexního balíčku Zelené dohody pro Evropu (Green Deal) často pamatují jen zákaz spalovacích motorů a nevnímají jeho další části. "Je třeba hledat překlady těchto politik, které budou mentálně uchopitelné," dodal. Pojmy jako dekarbonizace zůstávají pro většinu lidí neznámé, ačkoliv je možné většinu emisí snížit elektrifikací, úsporami a čistou energií, míní.
Projekt Fakta o klimatu vznikl jako dobrovolnická iniciativa a jeho cílem je poskytovat přesná, ale zároveň jednoduše vysvětlitelná data. "Lepší je pravdivé informace zabalit tak, aby byly stručné, vyslovitelné a pro člověka bezpečné - například 75 procent českých emisí pochází ze spalování fosilních paliv - a s tím se dá pak lépe pracovat," řekl Přibyla.
Složitost tématu potvrzuje i ekologická influencerka Rozárie Haškovcová. Na sociálních sítích oslovuje měsíčně až sedm milionů lidí a podle ní je zásadní najít rovnováhu mezi fakty a přístupností sdělení. Dobře funguje například téma uchopit s nějakým příběhem z běžného života.
Jan Krajhanzl z Institutu 2050 poukázal na to, že environmentální organizace měly v minulosti problém oslovit širší veřejnost. V současné době podle něj roste zájem o udržitelná témata, ale komunikace musí být strategická a inkluzivní. "Intenzivně řešíme téma dopravní chudoby. Není to něco, co teprve přijde s udržitelností. Je to problém tady a teď," upozornil. Věří, že promyšlený přístup může oslovit i ty, kteří se dosud o ekologii nezajímali. Dopravní chudoba je neschopnost jednotlivce plně se účastnit společenského života kvůli omezeným možnostem dopravy.
Klimatický redaktor Českého rozhlasu Jan Kaliba připustil, že téma klimatu sice vzbuzuje negativní reakce, ale zároveň vyvolává zájem. "Mám radost, že mi lidé píšou, i když je to často naštvaný e-mail. Vím ale, že se to odvysílalo, že se o tom mluví," uvedl.
Súvisiace články
Vídeň se zbavuje asfaltu mílovými kroky
Rakouská metropole bojuje proti tepelným ostrovům a rychle mění beton v zeleň. Spustila už přes 300 projektů, vysadila tisíce stro…
Vláda nariadila, koľko plynu musí SPP držať v zásobníkoch
Dodatočné náklady, ktoré štátnej spoločnosti vzniknú, ministerstvo vyčíslilo v desiatkach miliónov eur. Slovenský plynárenský prie…
Ropný boss: Zavřeme kohouty do Ruska a přijdeme o 500 milionů dolarů
Když zavřeme kohouty na ropovodech z Ruska dramaticky proděláme. Není vůbec žádná záruka, že by slovenské a maďarské rafinerie moh…
Dukovany v pasti! Jsou dvě možnosti na jejich odblokování, vysvětluje expert
Postaví se dva nové jaderné reaktory v elektrárně Dukovany nebo nepostaví? Zásadní projekt za více než 400 miliard se fatálně zase…
Kdo dřív klikne, ten vyhraje? V zákulisí se vede boj o nová pravidla trhu s plynem
Změna vyhlášky o pravidlech trhu s plynem může znít jako nezáživné téma, ale tentokrát tomu tak není. Státem vlastněný provozovate…
Kalendár akcií
Solární energie a akumulace v ČR
Italsko-české Business Forum „Energy for the Future: Innovation for a Sustainable Transition“
Nekonvenční zdroje elektrické energie
Česko-slovenské energetické fórum
ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.