Maďarsko chce, aby EU přesvědčila Kyjev k obnovení přepravy ruského plynu
Maďarsko chce, aby Evropská unie přesvědčila Ukrajinu, aby obnovila přepravu ruského plynu do Evropy přes své území. Dnes to řekl maďarský premiér Viktor Orbán. Podle agentury Reuters jeho výroky naznačují, že sedmadvacítku příští týden čekají tvrdé debaty o prodloužení protiruských sankcí.
Maďarsko se ještě nerozhodlo, zda sankce, jejichž platnost ke konci tohoto měsíce vyprší, podpoří. EU je prodlužuje každého půl roku a potřebuje k tomu souhlas všech členských zemí.
Orbán, který navzdory ruské invazi na Ukrajinu udržuje blízké politické a ekonomické vztahy s Moskvou, dnes zopakoval svoji kritiku sankcí. Tvrdí, že Maďarsku způsobily škody ve výši 19 miliard eur (asi 477 miliard korun). Neuvedl, jak k této částce dospěl, upozorňuje Reuters. Před několika dny na svém facebookovém profilu o sankcích napsal, že je "vytvořili bruselští byrokrati" a že "přišel čas na změnu". Server Euronews podotýká, že maďarské veto by znamenalo zhroucení těch sankcí, které Rusko nejtvrději zasahují. Orbán už v minulosti vyhrožoval vetem v otázkách, které se týkaly podpory Ukrajiny, aby si ze strany EU vymohl ústupky.
"Zatáhl jsem za brzdu a požádal jsem evropské lídry, aby pochopili, že toto nemůže pokračovat," řekl dnes Orbán. "Maďarsko nesmí být nuceno za sankce tolik platit," dodal. "Není dobré, že platíme za to, že pomáháme Ukrajině ... a oni nám způsobují problémy," řekl šéf maďarské vlády.
Ukrajina od začátku letošního roku ukončila přepravu ruského plynu přes své území do EU a Moldavska. Kyjev svůj krok vysvětluje tím, že Moskva z prodeje energetických surovin částečně financuje svoji válku proti Ukrajině. Toto rozhodnutí ostře kritizuje slovenská vláda a hrozí Ukrajině odvetnými opatřeními. Také kabinet slovenského premiéra Roberta Fica patří ke kritikům unijních protiruských sankcí.
V pondělí o prodloužení sankcí budou jednat ministři zahraničí zemí EU a šéf maďarské diplomacie dal najevo, že čeká velké debaty. Uvedl, že Maďarsko se bude o věci radit také se svými partnery ve Spojených státech. Server Euronews k tomu napsal, že Maďarsko přichází s argumentem, že návrat Donalda Trumpa do Bílého domu vytváří nový politický kontext.
Zatímco západní Evropa ohledně ukončení využívání ruských energetických surovin výrazně pokročila, Maďarsko asi 80 procent plynu a většinu ropy nakupuje od Ruska, píše Reuters. Ruský plyn teče do Maďarska plynovodem TurkStream přes Srbsko a přes Ukrajinu už loni žádný plyn neodebíralo.
Súvisiace články
Zásoby plynu jsou výrazně nižší než před rokem, zásobníky jsou plné z 48 procent
Zásoby plynu v Česku byly k dnešnímu dni výrazně nižší než před rokem. Tuzemské zásobníky jsou naplněné z 48 procent, dnes ráno v…
Nord Stream rozebrat. Ruský plyn už by do západní Evropy neměl proudit nikdy, říká polský prezident
Proudění ruského plynu do západní Evropy už by nikdy nemělo být obnoveno, řekl v rozhovoru pro BBC polský prezident Andrzej Duda.…
Ruský plyn nahradíme ázerbájdžánským, stačí říct, vzkázal Evropě Zelenskyj
Ukrajina pracuje na zajištění tranzitu ázerbájdžánského zemního plynu do Evropy. Ten by v dohledné době mohl nahradit dodávky z Ru…
Obnovenie tranzitu plynu cez Ukrajinu je reakciou na kroky USA a Maďarska, tvrdí ekonóm
Prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, že umožní prepravu azerbajdžanského plynu na Slovensko cez územie Ukrajiny, a to napriek je…
Európska únia predĺžila sankcie voči Rusku, Maďarsko napokon ustúpilo
Členské štáty Európskej únie sa dnes zhodli na predĺžení ekonomických sankcií voči Rusku, ktoré pred takmer tromi rokmi vojensky n…
Kalendár akcií
Očekávaný vývoj odvětví energetiky v ČR a ve světě – 20. ročník
AMPER 2025
Hydrogen days 2025
24. energetický kongres ČR
ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.