Dukovany zrychlí kontroly chladicích věží s pomocí dronů a umělé inteligence
Při kontrolách chladicích věží Jaderné elektrárny Dukovany bude firma ČEZ využívat drony a umělou inteligenci, což kontroly urychlí a zpřesní. Elektrárna má osm chladicích věží vysokých 125 metrů. Pracovníci je zatím kontrolovali ze zavěšených lávek. Nový systém vyzkoušela elektrárna poprvé v minulých měsících na jedné z věží, nyní ověřuje získané výsledky. Spolupracuje při tom s ČVUT v Praze. ČTK to dnes sdělil mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.
"Výhody jsou jasně vidět v časové i ekonomické úspoře. Není nutné zavěšovat na věže lávky, na kterých musí být lidé. A samozřejmě i vyhodnocení dat pomocí umělé inteligence je velmi rychlé," uvedl ředitel elektrárny Roman Havlín.
Mohutné věže slouží elektrárně od jejího zprovoznění v roce 1985. Jejich vnitřní a vnější pláště mají celkovou plochu 424.000 metrů čtverečních. Jednu z věží teď zvenku i uvnitř kompletně zmapovaly drony pomocí 3D laserového spektrálního skenování. Termovizní kontrola podle mluvčího odhalila i nepatrná narušení vnitřních vrstev. S pomocí umělé inteligence vzniklo takzvané digitální dvojče věže se zakreslením a identifikací zjištěných nálezů. Ve zkušebnách Kloknerova ústavu ČVUT Praha pak jeho pracovníci provedli fyzikálně-chemické zkoušky odebraných vzorků.
"Před nasazením nově zaváděných kontrolních metod musíme potvrdit jejich spolehlivost. Naše jaderné elektrárny ale chceme efektivně provozovat nejméně 60 let a k tomu potřebujeme nejnovější technologie," uvedl člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek.
Jaderná elektrárna Dukovany má čtyři výrobní bloky, do provozu byly uváděné v letech 1985 až 1987. Čtvrtý blok je od Štědrého dne odstavený kvůli pravidelné údržbě, servisu a obměně jaderného paliva. Odstávka podle plánu potrvá do března. Vloni dodaly Dukovany do sítě 14,7 terawatthodiny (TWh) elektřiny.
Vláda loni rozhodla o výstavbě dvou nových reaktorů v Dukovanech. Postavit je má korejská společnost KHNP, s níž nyní ČEZ jedná o finální smlouvě. Uzavřít ji chce do konce letošního března. První z nových reaktorů v by měl být hotový v roce 2036.
Súvisiace články
MMR vypracuje akční plán pro předcházení rizikům spojeným se stavbou Dukovan
Ministerstvo pro místní rozvoj vypracuje do konce června akční plán pro předcházení rizikům, která jsou spojená se stavbou nových…
Pavel: Komunikaci o jaderném úložišti nemůže stát nechat jen na starostech
Komunikaci o případném vzniku úložiště jaderného odpadu není možné nechat pouze na starostech dotčených obcí, občany musí informov…
Rusko chce Vietnamu pomoci s rozvojem jaderné energetiky, dodá i ropu a plyn
Rusko je ochotné pomoci Vietnamu s rozvojem jaderné energetiky a poskytnout zemi ropu i zkapalněný zemní plyn (LNG). Obě země to d…
USA omezí vývoz čipů v oblasti AI. Krok se dotkne i Česka, EU to kritizuje
Spojené státy omezí vývoz čipů v oblasti umělé inteligence (AI), aby tato vysoce pokročilá technologie zůstala mimo dosah Ruska a…
Fotovoltaika je jen začátek úspor. Chytrým řízením energií lze v domácnosti ušetřit tisíce korun ročně
Fotovoltaická elektrárna dokáže v rodinném domě ušetřit minimálně 50 procent nákladů za elektřinu. Pokud chce ale majitel dosáhnou…
Kalendár akcií
Energetický management pro města a obce
Očekávaný vývoj odvětví energetiky v ČR a ve světě – 20. ročník
AMPER 2025
Hydrogen days 2025
ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.