Skupina Creditas koupila polského distributora a prodejce plynu Duon
Investiční skupina Creditas finančníka Pavla Hubáčka koupila polskou energetickou společnost Duon. Ta se zabývá hlavně distribucí a prodejem zemního plynu, především pak pro průmyslové firmy. Polský podnik koupila od Infracapital, části britské společnosti M&G. Obchod schválily regulační úřady. ČTK o tom dnes informovala skupina Creditas. Cenu akvizice neuvedla.
Creditas obchod realizovala prostřednictvím své energetické divize UCED, která v polské firmě získala plný podíl. Česká skupina tak dál expanduje na energetickém trhu ve střední Evropě, loni v dubnu koupila rovněž od Infracapital také slovenskou firmu GGE, což byla v minulosti mateřská společnost polského Duonu.
"Po získání 100procentního podílu slovenské skupiny GGE je akvizice společnosti Duon dalším krokem k rozšíření našich aktivit v regionu střední Evropy. Duon má významné postavení na polském energetickém trhu a věříme, že nám tato akvizice přinese nové možnosti pro vzájemný růst a synergii,“ řekl investiční ředitel UCED Richard Holešinský.
Duon se zaměřuje na distribuci a prodej zemního plynu prostřednictvím rozvodných sítí a zkapalněného zemního plynu (LNG). Společnost spravuje přes 800 km plynovodů, více než 21 stanic pro přeměnu zkapalněného zemního plynu zpět na plynné skupenství a provozuje 24 kryogenních cisternových návěsů. Duon poskytuje energetické služby především firmám z výrobního sektoru. Aktivní je také při snižování emisí skleníkových plynů v Polsku při přechodu z uhlí na zemní plyn.
Skupina Creditas se zaměřuje na dlouhodobé investice, podniká zejména ve finančních službách, energetice a realitách. Zakladatelem a majoritním akcionářem je Pavel Hubáček.
V energetice Creditas působí od roku 2013. Její energetická divize UCED investuje do různých oblastí energetického průmyslu v Česku a na Slovensku, od výroby elektřiny a tepla přes distribuci až po dodávky. Je také poskytovatelem výkonové rovnováhy v ČR a na Slovensku. V Česku je čtvrtým největším distributorem energií v České republice, její soustavy zásobují přes 7000 stálých odběratelů. Do roku 2030 má v plánu vybudovat energetický blok o výkonu 1000 MW. V roce 2023 zaznamenala společnost UCED zisk EBITDA přes 2,2 miliardy Kč.
Súvisiace články
Holandsko hlási tretie najvyššie ceny plynu spomedzi všetkých krajín Európy
Účty za plyn v Holandsku patria medzi najvyššie v Európe, keď viac na spotrebu tejto suroviny míňajú len Švajčiari a Švédi. Uviedo…
USA by mohli do piatich rokov zdvojnásobiť vývoz zemného plynu, tvrdia ruskí experti
Spojené štáty by mohli do roku 2030 zdvojnásobiť svoj vývoz skvapalneného zemného plynu (LNG), pričom približne polovica tohto obj…
Spotřeba plynu v ČR zůstala i přes meziroční nárůst o 3,7 % hluboko pod dlouhodobým průměrem
Spotřeba zemního plynu se v naměřených hodnotách v České republice v roce 2024 oproti předchozímu roku téměř nezměnila. Podle před…
Fico pohrozil zastavením pomoci Ukrajině a vetem v EU kvůli sporům s Kyjevem
Rozhodnutí prezidenta Volodymyra Zelenského zastavit tranzit ruského plynu přes Ukrajinu výrazně poškozuje Slovensko a především E…
Slovenští vládní představitelé tlumočí propagandu Putina, zaznělo z opozice
Slovenští vládní představitelé tlumočí propagandu ruského prezidenta Vladimira Putina, řekl předseda slovenské opoziční strany Svo…
Kalendár akcií
Sdílení elektřiny II.
Energetický management pro města a obce
AMPER 2025
Hydrogen days 2025
ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.