Provozní podporu získalo letos v aukcích rekordních 12 obnovitelných zdrojů
Zájem o aukce provozní podpory výroby elektřiny z nových nebo modernizovaných obnovitelných zdrojů v Česku roste, ve čtvrtém kole získalo podporu dosud rekordních devět projektů větrných elektráren s celkovým výkonem 89 megawattů (MW) a také tři projekty rekonstrukce vodních elektráren. Vyplývá to ze statistik ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), na které upozornil Ekonomický deník. Aukce mají podporovat například stavbu větrných či vodních elektráren nebo bioplynových stanic.

Energetické aukce fungují v mnoha evropských státech, soutěží v nich výrobci energií z obnovitelných zdrojů o výši provozní podpory. Myšlenkou je to, že stát si určí, kolik chce mít například větrných elektráren, a výrobci mohou v aukci soutěžit o to, kdo dokáže dodat do sítě daný objem elektřiny s nejnižší veřejnou podporou.
Ve většině případů nyní uspěli domácí investoři. Podporu získalo pět projektů skupiny Noho Energy. Ta chce postavit pět větrných elektráren v lokalitách Anenská Studánka a Vojtěchov o celkovém výkonu 31 megawattů. Podpořeny byly dále projekty výstavby větrných elektráren od společností VTE, Hybler Wind a Smarttech. Všichni tito investoři chtějí své větrné elektrárny spustit během let 2027 a 2028. Kvůli překročení celkové alokace soutěženého instalovaného výkonu byly naopak vyřazeny projekty firmy RenoEnergie.
Se třemi projekty uspěla společnost Czech Hydro, která chystá rekonstrukci starších vodních elektráren Hradištko, Kostomlátky a Praha-Modřany s výkonem 1,5 MW.
Šlo v pořadí o čtvrtou aukci provozní podpory pro obnovitelné zdroje, kterou ministerstvo průmyslu vypsalo od roku 2022. V prvním kole uspěly dva projekty s celkovým výkonem 20 MW, v dalším kolem tři projekty s výkonem 24,8 MW a ve třetí aukci další tři projekty s výkonem 24,75 MW.
Ministerstvo chce prostřednictvím aukcí podpořit stavbu výroben elektřiny využívající bioplyn s výkonem od jednoho megawattu, s celkovým instalovaným výkonem pěti MW, dále výstavbu větrných elektráren od šesti MW nebo s více než šesti zdroji elektřiny a celkovým výkonem 30 MW a také nových nebo modernizovaných malých vodních elektráren s výkonem sedm MW.
Súvisiace články
Siete potrebujú miliardy. No aj zmenu v spôsobe riadenia kapacít, upozorňujú odborníci
Kapacita siete nemôže byť postavená na maximálnom výkone zdrojov. Je to mrhanie peniazmi, zaznelo na energetickej konferencii.
ČEZ modernizuje nejúčinnější českou přečerpávací elektrárnu. Do Dalešic letos investuje 113 milionů korun
Do oprav, modernizací a posílení kybernetické bezpečnosti v elektrárně Dalešice, která je druhou nejvýkonnější přečerpávací vodní…
Komory: V ČR je potenciál pro stovky malých vodních elektráren, stát je nechce
V Česku je potenciál pro vznik stovek nových vodních elektráren, stát ovšem tento zdroj energie staví na druhou kolej. Tvrdí to zá…
V Plískově na Rokycansku bude 31. května referendum o výstavbě větrné elektrárny
V Plískově na Rokycansku bude v sobotu 31. května referendum o možné výstavbě větrné elektrárny. Jeden stožár tam chce 800 metrů z…
Za obnovu zařízení přečerpávací elektrárny Dalešice vydá ČEZ 113 milionů korun
V elektrárně Dalešice na Třebíčsku letos společnost ČEZ investuje do oprav a obnovy zařízení 113 milionů korun. Na výrobu elektřin…
Kalendár akcií
SAPI Energy Conference 2025: Je Slovensko pripravené na väčší podiel OZE?
Solární energie a akumulace v ČR
Italsko-české Business Forum „Energy for the Future: Innovation for a Sustainable Transition“
Nekonvenční zdroje elektrické energie
ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.