Investice do elektromobilů v Evropě se podle studie blíží 200 miliardám eur
Státy Evropského hospodářského prostoru (EHP) a Švýcarsko přislíbily investovat téměř 200 miliard eur (4,9 bilionu Kč) do rozvoje celého ekosystému elektromobilů, tedy například do baterií, vozů a dobíjecí infrastruktury. Vyplývá to podle agentury Reuters ze zprávy výzkumné skupiny New Automotive. Investice ukazují snahu Evropy snížit závislost na Číně, která podle Mezinárodní agentury pro energii (IEA) vyrobila v roce 2025 více než 80 procent všech baterií, a to nejen pro elektromobily.
Největší část evropských investic, zhruba 109 miliard eur, směřuje právě do baterií a posílení dodavatelského řetězce. Dalších 60 miliard eur putuje do výroby elektromobilů. Na budování veřejných dobíjecích sítí pak připadá 23 až 46 miliard eur.
Podle New Automotive nyní Evropa vyrábí baterie přibližně pro třetinu elektromobilů prodaných na domácím trhu. Pokud budou oznámené výrobní kapacity plně využity, mohly by v budoucnu pokrýt celou evropskou poptávku po bateriích.
Na Německo podle zprávy připadá téměř čtvrtina investic v regionu. To z něj činí největší národní centrum v evropském sektoru elektromobilů. Ekonom společnost ING Research Rico Luman upozornil, že evropská výroba aut se vždy soustředila převážně do několika velkých zemí.
Podle organizace E-Mobility Europe už současné investice do elektromobility v Evropě podporují více než 150.000 pracovních míst. Pokud se uskuteční všechny oznámené projekty, mohlo by vzniknout dalších až 300.000 pracovních míst.
Analytici a ekonomové ale upozorňují, že Evropa bude ke konkurenci se zahraničními výrobci nadále potřebovat státní podporu, ochranu trhu a stabilnější ceny energií.
Výzkumníci upozornili, že investice do elektromobility zatím pokračují navzdory mírnějším regulacím. Pomáhá tomu růst cen ropy a rozšiřující se nabídka elektrických modelů.
Evropská komise v prosinci představila plán na zrušení faktického zákazu prodeje nových aut se spalovacím motorem od roku 2035. Reagovala tak na tlak evropských automobilek. Podle analytiků jde o největší ústup EU od její dosavadní zelené politiky za poslední roky.
EHP umožňuje volný pohyb zboží, služeb, lidí a kapitálu mezi členskými státy. Patří do něj všechny země EU plus Norsko, Island a Lichtenštejnsko. Tyto tři státy nejsou členy EU, ale mají přístup na jednotný evropský trh a řídí se velkou částí evropských pravidel.
Související články
Ceny ropy se kvůli pochybnostem o řešení konfliktu mezi USA a Íránem zvyšují
Ceny ropy se opět zvyšují, rozsah jejich růstu byl odpoledne do jednoho procenta. Oba hlavní typy se ale nacházely pod 80 dolary z…
Praha 7 chce odebírat přebytky elektřiny z fotovoltaiky od svých obyvatel
Radnice Prahy 7 chce odebírat přebytky elektřiny z fotovoltaických elektráren od institucí ve svém okolí. Může jít o sdružení vlas…
USA prodloužily firmě MOL povolení jednat o koupi ruského podílu ve firmě NIS
Spojené státy prodloužily maďarské ropné a plynárenské skupině MOL povolení vyjednávat o koupi ruského podílu v srbské firmě NIS.…
Analytici: Trh s energiemi se zklidnil, brzké zlevňování ale očekávat nelze
Situace na trzích s plynem a elektřinou se po zprávách o dohodě USA s Íránem na ukončení války zklidnila, z cen postupně začala mi…
Příprava u Dukovan jde dle plánu, KHNP bude vybírat dodavatele chladicích věží
Společnost KHNP vyhlásí v nejbližší době výběrové řízení na dodávku chladicích věží pro dva nové bloky v Dukovanech. Na podzim by…
Kalendář akcí
Konference Energetika 2026
Jesenná konferencia SPNZ 2026
Dny kogenerace 2026
PRO-ENERGY CON 2026
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.