Preskúmajte všetky služby z energetického sektora, ktoré ponúka platforma ENERGY-HUB

PRO-ENERGY Magazín 4/2018: Business nad zdraví?

(ilustračný obrázok)

Ekologie je dnes všude skloňovaná a má to i svoje důvody, protože průmyslová revoluce nám kromě technologického pokroku přinesla i nežádoucí zhoršení životního prostředí. Nejlépe to je vidět na vzduchu, který dýcháme. Je pravdou, že naše elektrárny již nechrlí do ovzduší takové množství oxidů síry, jako před 20 lety.

Teď jsou více skloňované jiné polutanty, jako například emise CO2, oxidů dusíku, či pevných prachových částic, které jsou s postupující technologií stále lépe měřitelné.

O emise CO2 se měly postarat emisní povolenky, se kterými v Evropě už řadu let čile obchodujeme. Ale když si srovnáme očekávání s dosaženými výsledky snižování emisí CO2, tak musíme dojít nutně k přesvědčení, že tento nástroj se opravdu neosvědčil. S výjimkou několika let recese, kdy průmyslové podniky méně vyráběly a v důsledku toho bylo potřeba vyrobit méně elektřiny, dochází k poklesu koncentrace CO2 v řádu na úrovni statistické odchylky a ta může být do jisté míry způsobená i pozvolným přesunem energeticky náročné výroby do jihovýchodní Asie.

Je zjevně zcela lhostejné, zda je cena povolenek nad 20 eury za tunu nebo se blíží k nule. Tento nástroj přinesl další možnost podnikání pro finanční investory či firmy, které se docela pěkně na tomto systému živí třeba formou ověřování a verifikací emisí apod. Měřit emise je samozřejmě nutné, jinak bychom neměli šanci zjistit, kolik nám vlastně zplodin odchází do atmosféry. Možná by bylo fajn si to konečně přiznat a začít to řešit úplně jinak, ale kdo v dnešní době je ochoten se přiznat k fatálnímu omylu? Jsou možná i jednodušší řešení, které by měly třeba daleko větší účinky, např. benchmark emisí dle nejlepší dostupné technologie a platbou za „nademise“ nad tento bechmark. Ale určitě by bylo možné nalézt i jiná elegantní a přiměřeně administrativně a technicky náročná opatření.

Na hlavu postavené mi připadají i opatření na snižování emisí v dopravě. Každému je jasné, že emise z dopravy jsou dneska závažným problémem všech velkých světových měst. Viděl jsem nedávno mapu Prahy, kde byly zachyceny emise z dopravy a tmavší barvou byly znázorněny vyšší koncentrace. V mapě bylo velice snadné rozpoznat hlavní tahy, jako jsou magistrála a Jižní spojka.

Určitě se shodneme na tom, že ropná paliva nepatří mezi ekologická paliva, ale které dnes dostupné palivo si na toto označení může činit nárok? Tomuto tématu je v čísle věnovaná poměrně velká pozornost. Elektromobilita má okamžité důsledky pro vyčištění měst, ale k čemu to je dobré, když např. v Holandsku, kde se tomu významně věnují, nepochází drtivá většina výroby elektřiny z bezemisních zdrojů? Tedy tuto emisní stopu pouze přesouváme jinam. Ale do podílu čisté elektromobility si to může daný stát započítat 4x. Není to krása?

V jiném článku zase jeho autor spočítal na scénářích, kolik že vlastně uspoříme na emisích CO2, když se vrhneme do elektromobility. Překvapilo mě, že všechny scénáře palivového mixu spolu vývojem elektromobility dle Národního akčního plánu pro čistou mobilitu dokázaly ušetřit do roku 2040 do 2 % emisí CO2. Možná to je hodně, ale mně to připadá poněkud chabé.

Myslím si, že bychom neměli nadřazovat zisk a ekonomický prospěch nad prostředím, kde žijeme. Již dnes existují technologie, které překračují naše zaběhaná schémátka, ale nikdo se k nim nechce znát, protože je nechápe.

A nebo to musíme udělat úplně jinak. Před pár týdny jsem se byl podívat v Holandsku na 10MW baterii společnosti Fluence, která již tři roky poskytuje primární regulaci. Co mě velice udivilo, byl počet cyklistů v Amsterodamu. Bylo jich nejspíš srovnatelně s počtem aut. A úspora emisí je zcela nasnadě. Proč by to nešlo takto udělat i u nás?

Nechci skončit své pojednání pesimisticky. Je mi jasné, že řada věcí se děje ku prospěchu nás všech, ale na některé věci bychom se měli podívat optikou toho, zda opravdu plní naše očekávání, nebo zda se jedná jen a pouze o business. Věřím, že vám k tomu může pomoci i čtvrté číslo PRO-ENERGY magazínu, do jehož obsahu můžete nahlédnout zde

Pre viac informácií kliknite TU

18. 01. 2019 17. 01. 2019

Správy z odvetvia

Snehová kalamita spôsobila vážne problémy energetikom, pomáhal aj ťažný kôň

Čo je to kalamita tento týždeň pocítili na vlastnej koži desaťtisíce domácností. Elektrikári tvrdia, že poškodené vedenia sú pre nich v zime každodennou záležitosťou.
 • 18. 01. 2019
 • 00:19

Svet najviac ohrozujú extrémne zmeny počasia. Kybernetické útoky sú dnes väčším rizikom ako migrácia

Svetové ekonomické fórum zverejnilo svoju každoročnú správu o svetových globálnych rizikách. Analytici sa najviac obávajú toho, čo spôsobí neschopnosť lídrov nájsť…
 • 17. 01. 2019
 • 22:00

Na vyraďovanie Bohuníc nám únia možno viac prispeje

Pôvodný návrh Európskej komisie bol, aby finančná spoluúčasť únie na projektoch a činnostiach týkajúcich sa vyraďovania jadrových blokov v rokoch 2021 až 2027 nepresiahla…
 • 17. 01. 2019
 • 22:00

Spoločnosť JAVYS, a. s., zhodnotila v roku 2018 v rámci vyraďovacieho procesu jadrových elektrární A1 a V1 z vyraďovaného materiálu viac ako 1 246 ton druhotných surovín.

V rámci vyraďovacieho procesu jadrových elektrární A1 a V1 vrátila spoločnosť JAVYS, a. s., v roku 2018 do recyklačného procesu  1 246,438 ton druhotných surovín.…
 • 17. 01. 2019
 • 17:00

Banské nešťastie v Číne zdvihlo ceny elektriny v Európe

Banská tragédia v Číne, kde v meste Shenmu prišlo o život 21 baníkov, ovplyvnila cenu elektriny na komoditných trhoch v Európe.
 • 17. 01. 2019
 • 15:34

Domácnostiam a malým firmám sa menia termíny vyúčtovania za plyn

Odberatelia plynu sa od tohto roku musia pripraviť na zmeny termínov pre vyúčtovanie spotreby plynu.
 • 17. 01. 2019
 • 14:39

U. S. Steel čaká gigantická investícia

Košické oceliarne už roky trápi gigantický investičný dlh vyše miliardy eur. Až 115 miliónov eur na inovatívne technológie, ktoré budú slúžiť na výrobu komponentov pre…
 • 17. 01. 2019
 • 10:47

Česi majú ešte drahšie energie ako Slováci

Energie tento rok dražejú po celej Európe, vrátane Slovenska. Tomu patrilo roky nepopulárne prvenstvo v podobe najvyšších cien energií v regióne. Zmena nastala vlani, keď…
 • 17. 01. 2019
 • 06:34

Ako nestabilný výkon veterných elektrární ovplyvňuje ceny elektriny

Veterná energia bola po hnedom uhlí vlani druhým najväčším zdrojom elektriny v Nemecku. Dve udalosti v decembri ukázali, s čím treba v budúcnosti počítať a prečo sú…
 • 16. 01. 2019
 • 22:00

Nová štúdia v oblasti financovania obnoviteľnej energie: Na čo sa zamerať pri znižovaní nákladov?

Dramatický pokles nákladov na solárne fotovoltaické moduly v posledných štyroch desaťročiach sa často uvádza ako veľký úspech technológií obnoviteľnej energie. Čo presne…
 • 16. 01. 2019
 • 21:00

staršie novinky