Novinky v OZE II/10/2018

(ilustračný obrázok)

 • Klimatická politika EU 2050 dostává konkrétnější obrysy
 • Svět buduje soláry
 • Obnovitelné zdroje na špici světové energetiky
 • Elektromobilito – kupředu!
 • Obnovitelně na domácím poli

Klimatická politika EU 2050 dostává konkrétnější obrysy

Z Unie se ozývají hlasy, že po odstoupení USA od Pařížské dohody se stává hlavním hráčem v boji proti globálním změnám klimatu právě Evropská unie. Nové cíle by mohla výrazně formovat také nově vydaná zpráva IPCC, která varuje, že při současných opatřeních by mohla Země dosáhnout oteplení o 3 °C místo kýžených 1,5 °C nebo maximálně 2 °C. Řada evropských politiků a odborníků tlačila na zpřísnění jednotlivých cílů pro rok 2030, ty se však do této strategie nepodařilo promítnout. Mohly by se z nich však stát zásadní mety pro koncepci 2050, která by měla být finalizována v letech 2019 a 2020.

Důležitou kapitolu v evropském klimatickém směřování by mohlo hrát i nakládání s odpady. Dle předpovědí jich bude stále více, a tak by se měly jednotlivé státy snažit dosáhnout co nejvyššího procenta recyklace. Opětovné využití již použitých plastů přispívá i ke snížení exhalací CO2.

V dikci nutné redukce odpadů, především plastů, pro zmírnění znečištění planety, odpovídá smysl návrhu Evropské komise zakázat od roku 2021 deset skupin jednorázových plastových výrobků. V říjnu tento návrh podpořil Evropská parlament.

Svět buduje soláry

Zakladatel společnosti Microsoft, Bill Gates, podepsal v Bruselu memorandum s cílem vytvoření investičního fondu s kapitálem 100 milionů euro, který by měl pomoci evropským firmám vyvíjet technologie založené na využití obnovitelných zdrojů energie. Cílem není přímo podpora již existujících firem, ale naopak investice do nových nadějných projektů, které jsou s to realizovat „revoluční technologie“. Peníze by měly také podpořit vývoj „ultra-levné“ solární energie. Do výstavby fotovoltaických elektráren se pouští i Nizozemí, které musí dohnat resty v plnění cílů pro rok 2020. V nizozemském městě Dordrecht staví solární elektrárnu česká firma Greenbuddies. Kde? Na bývalé skládce, tudíž nedojde k zabrání zemědělské plochy. Nová solární elektrárna o výkonu 50 MV vznikne ve Vietnamu díky spolupráci společností Risen Energy a Surya Prakash Vietnam Energy Company Limited.

Obnovitelné zdroje na špici světové energetiky

Dle ročního reportu IEA by v příštích pěti letech mělo vzniknout 1 000 GW instalovaného výkonu v OZE, z čehož by mělo připadnout 600 GW na solární panely a 300 GW na větrné elektrárny. Hlavním světovým trhem, který bude zelené energetice dominovat, by se měla stát Čína. Svéhlavé postavení v přístupu ke globální změně klimatu zaujala Austrálie, kde emise za poslední čtyři roky rostly. I přes to však Austrálie odmítá doporučení vědců a hodlá vyrábět elektřinu z uhlí i v dalších desetiletích. Argumentuje tím, že přechod od uhlí k OZE by poškodil ekonomiku země.

Elektromobilito – kupředu!

Koncern Volkswagen oznámil výstavbu továrny na elektromobily v Číně, výroba by měla začít v roce 2020 a bude se opírat o technologii německého koncernu označovanou MEB (Modular Electric Drive Kit). Jedná se o platformu, která byla automobilkou vyvinuta právě pro masovou výrobu elektromobilů. Prvním automobilem by mělo být SUV, dle neoficiálních informací nejspíš značky Audi. Později by však mělo dojít i na výrobu Škody nebo Volkswagenu. Celková investice má dosáhnout na zhruba 55 miliard korun.

Zatímco elektromobilům stále svítá, ne-li září, na lepší zítřky, prodej naftových automobilů v Evropě klesá. Za první pololetí poklesl prodej osobních vozů s naftovým motorem v EU o 16 %, v Británii se propadl zájem o naftové motory u osobních vozů dokonce o 30 %. Některé automobilky se rozhodly s naftovými motory definitivně skončit, například Volvo nebo Toyota. Naopak pro německé tahouny Volkswagen či Mercedes je těžké se nafťáků vzdát. Mercedes jim věří natolik, že představil naftový hybrid. Jedná se o model C 300 de, který spojuje naftový motor, elektromotor a má i možnost dobíjení ze zásuvky. Značka auto uvede na trh v polovině příštího roku, do té doby ještě musí projít testováním emisí. 

Obnovitelně na domácím poli

Mnoholetá debata – stavět nové bloky jaderných elektráren? Prolomit těžební limity uhlí? K dostavbě jaderných bloků se vyjádřil premiér Andrej Babiš, rozhodnutí je podle něj možné odložit. Ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková dodává, že není možné rozhodnutí učinit ve spěchu pod tlakem dodavatelů či jiných subjektů. Vedle možnosti odložit dostavbu jaderných elektráren připravuje vláda plán k navýšení podílu zelené energie. Nové elektrárny na obnovitelné zdroje by tak mohly vyjít až na 17 miliard ročně. Ministerstvo průmyslu a ochodu připravuje plán na vývoj energetiky, který určí její směřování až na 12 let. Do konce roku pak musí Česko tento plán poslat Evropské komisi, aby ukázalo, jakým způsobem hodlá přispět k evropským cílům na ochranu klimatu. Brněnská společnost SOLSOL s.r.o. úspěšně dokončila instalaci největší fotovoltaické elektrárny (FVE) o výkonu 249,60 kWp v České republice. Jedná se o vůbec největší zdroj solární energie spuštěný v České republice od roku 2012, kdy u nás vyvrcholil boom střešních elektráren. Při současných cenách silové elektřiny se nabízí návratnost investice do osmi let.

České firmy NAFIGATE Corporation a NAFIGATE Cosmetics stojí za vývojem celosvětově první kosmetiky, která se v přírodě po použití zcela rozloží a předchází tak vzniku odpadů a zatěžování planety mikroplasty a mikropolutany. Generální ředitel NAFIGATE Cosmetics, Ondřej Mynář, věří, že revoluční kosmetika bude v přístupu k životnímu prostředí inspirací i dalším značkám.

Pre viac informácií kliknite TU

18. 11. 2018 17. 11. 2018

Správy z odvetvia

Začali posudzovať vplyv šiirokorozchodnej trate na životné prostredie

Spoločne na Slovensku a aj v Rakúsku sa vo štvrtok spustila ďalšia etapa štúdie uskutočniteľnosti pre medzinárodný projekt predĺženia širokorozchodnej železničnej trate,…
 • 15. 11. 2018
 • 16:34

Slovensko-maďarský plynovod ožije

Slovensko-maďarským plynovodom chcú prepravovať plyn z Čierneho mora.
 • 15. 11. 2018
 • 13:00

Výrobcovia elektriny z biomasy požadujú stiahnutie novely zákona o OZE

Dôvodom návrhu na stiahnutie zmeny zákona je podľa Michala Krajčíra zistenie, že argumenty predkladateľov sú nepravdivé až zavádzajúce.
 • 15. 11. 2018
 • 13:00

Európa bude naďalej kraľovať veternej energii

Podľa analýzy spoločnosti Coface, veterná energia rastie nateraz rýchlo kvôli klesajúcim predajným cenám veterných turbín.
 • 15. 11. 2018
 • 12:45

Európsky parlament schválil navýšenie podielu OZE

Podiel energie vyrobenej z obnoviteľných zdrojov na hrubej konečnej energetickej spotrebe by mal do roku 2030 dosiahnuť aspoň 32 %.
 • 15. 11. 2018
 • 12:00

Primátori pojem „smart city“ nevedia uchopiť

Parkovanie je dobrá cesta, ako smart riešenia začať zavádzať, vysvetlil v rozhovore Martin Budaj, produktový manažér slovenskej spoločnosti PosAm, ktorá na Barcelona Smart…
 • 15. 11. 2018
 • 01:30

Autonómna MHD sa rozbehne v roku 2020

Každodenné problémy, ako dlhé hľadanie parkovacieho miesta, stratený lístok či nekončiace sa kolóny, majú riešenie a ako ukázali mnohé projekty na Smart City Expo v…
 • 15. 11. 2018
 • 01:30

V Bratislave otestujú 18-metrový elektrobus, bude jazdiť zadarmo

Elektrobus je nízkopodlažný, plne klimatizovaný s obsaditeľnosťou vozidla pre 39 sediacich a 82 stojacich cestujúcich.
 • 14. 11. 2018
 • 20:36

Zelená nafta sa vracia na polia

Už budúci rok by sa mala vrátiť staronová zelená nafta. Od marca 2019 by si mohli farmári požiadať o uhradenie časti nákladov na palivá. Nárok by mali mať tí, čo nemajú…
 • 14. 11. 2018
 • 12:34

staršie novinky