Preskúmajte všetky služby z energetického sektora, ktoré ponúka platforma ENERGY-HUB

Novinky v OZE II/10/2018

(ilustračný obrázok)

 • Klimatická politika EU 2050 dostává konkrétnější obrysy
 • Svět buduje soláry
 • Obnovitelné zdroje na špici světové energetiky
 • Elektromobilito – kupředu!
 • Obnovitelně na domácím poli

Klimatická politika EU 2050 dostává konkrétnější obrysy

Z Unie se ozývají hlasy, že po odstoupení USA od Pařížské dohody se stává hlavním hráčem v boji proti globálním změnám klimatu právě Evropská unie. Nové cíle by mohla výrazně formovat také nově vydaná zpráva IPCC, která varuje, že při současných opatřeních by mohla Země dosáhnout oteplení o 3 °C místo kýžených 1,5 °C nebo maximálně 2 °C. Řada evropských politiků a odborníků tlačila na zpřísnění jednotlivých cílů pro rok 2030, ty se však do této strategie nepodařilo promítnout. Mohly by se z nich však stát zásadní mety pro koncepci 2050, která by měla být finalizována v letech 2019 a 2020.

Důležitou kapitolu v evropském klimatickém směřování by mohlo hrát i nakládání s odpady. Dle předpovědí jich bude stále více, a tak by se měly jednotlivé státy snažit dosáhnout co nejvyššího procenta recyklace. Opětovné využití již použitých plastů přispívá i ke snížení exhalací CO2.

V dikci nutné redukce odpadů, především plastů, pro zmírnění znečištění planety, odpovídá smysl návrhu Evropské komise zakázat od roku 2021 deset skupin jednorázových plastových výrobků. V říjnu tento návrh podpořil Evropská parlament.

Svět buduje soláry

Zakladatel společnosti Microsoft, Bill Gates, podepsal v Bruselu memorandum s cílem vytvoření investičního fondu s kapitálem 100 milionů euro, který by měl pomoci evropským firmám vyvíjet technologie založené na využití obnovitelných zdrojů energie. Cílem není přímo podpora již existujících firem, ale naopak investice do nových nadějných projektů, které jsou s to realizovat „revoluční technologie“. Peníze by měly také podpořit vývoj „ultra-levné“ solární energie. Do výstavby fotovoltaických elektráren se pouští i Nizozemí, které musí dohnat resty v plnění cílů pro rok 2020. V nizozemském městě Dordrecht staví solární elektrárnu česká firma Greenbuddies. Kde? Na bývalé skládce, tudíž nedojde k zabrání zemědělské plochy. Nová solární elektrárna o výkonu 50 MV vznikne ve Vietnamu díky spolupráci společností Risen Energy a Surya Prakash Vietnam Energy Company Limited.

Obnovitelné zdroje na špici světové energetiky

Dle ročního reportu IEA by v příštích pěti letech mělo vzniknout 1 000 GW instalovaného výkonu v OZE, z čehož by mělo připadnout 600 GW na solární panely a 300 GW na větrné elektrárny. Hlavním světovým trhem, který bude zelené energetice dominovat, by se měla stát Čína. Svéhlavé postavení v přístupu ke globální změně klimatu zaujala Austrálie, kde emise za poslední čtyři roky rostly. I přes to však Austrálie odmítá doporučení vědců a hodlá vyrábět elektřinu z uhlí i v dalších desetiletích. Argumentuje tím, že přechod od uhlí k OZE by poškodil ekonomiku země.

Elektromobilito – kupředu!

Koncern Volkswagen oznámil výstavbu továrny na elektromobily v Číně, výroba by měla začít v roce 2020 a bude se opírat o technologii německého koncernu označovanou MEB (Modular Electric Drive Kit). Jedná se o platformu, která byla automobilkou vyvinuta právě pro masovou výrobu elektromobilů. Prvním automobilem by mělo být SUV, dle neoficiálních informací nejspíš značky Audi. Později by však mělo dojít i na výrobu Škody nebo Volkswagenu. Celková investice má dosáhnout na zhruba 55 miliard korun.

Zatímco elektromobilům stále svítá, ne-li září, na lepší zítřky, prodej naftových automobilů v Evropě klesá. Za první pololetí poklesl prodej osobních vozů s naftovým motorem v EU o 16 %, v Británii se propadl zájem o naftové motory u osobních vozů dokonce o 30 %. Některé automobilky se rozhodly s naftovými motory definitivně skončit, například Volvo nebo Toyota. Naopak pro německé tahouny Volkswagen či Mercedes je těžké se nafťáků vzdát. Mercedes jim věří natolik, že představil naftový hybrid. Jedná se o model C 300 de, který spojuje naftový motor, elektromotor a má i možnost dobíjení ze zásuvky. Značka auto uvede na trh v polovině příštího roku, do té doby ještě musí projít testováním emisí. 

Obnovitelně na domácím poli

Mnoholetá debata – stavět nové bloky jaderných elektráren? Prolomit těžební limity uhlí? K dostavbě jaderných bloků se vyjádřil premiér Andrej Babiš, rozhodnutí je podle něj možné odložit. Ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková dodává, že není možné rozhodnutí učinit ve spěchu pod tlakem dodavatelů či jiných subjektů. Vedle možnosti odložit dostavbu jaderných elektráren připravuje vláda plán k navýšení podílu zelené energie. Nové elektrárny na obnovitelné zdroje by tak mohly vyjít až na 17 miliard ročně. Ministerstvo průmyslu a ochodu připravuje plán na vývoj energetiky, který určí její směřování až na 12 let. Do konce roku pak musí Česko tento plán poslat Evropské komisi, aby ukázalo, jakým způsobem hodlá přispět k evropským cílům na ochranu klimatu. Brněnská společnost SOLSOL s.r.o. úspěšně dokončila instalaci největší fotovoltaické elektrárny (FVE) o výkonu 249,60 kWp v České republice. Jedná se o vůbec největší zdroj solární energie spuštěný v České republice od roku 2012, kdy u nás vyvrcholil boom střešních elektráren. Při současných cenách silové elektřiny se nabízí návratnost investice do osmi let.

České firmy NAFIGATE Corporation a NAFIGATE Cosmetics stojí za vývojem celosvětově první kosmetiky, která se v přírodě po použití zcela rozloží a předchází tak vzniku odpadů a zatěžování planety mikroplasty a mikropolutany. Generální ředitel NAFIGATE Cosmetics, Ondřej Mynář, věří, že revoluční kosmetika bude v přístupu k životnímu prostředí inspirací i dalším značkám.

Pre viac informácií kliknite TU

18. 01. 2019 17. 01. 2019

Správy z odvetvia

Snehová kalamita spôsobila vážne problémy energetikom, pomáhal aj ťažný kôň

Čo je to kalamita tento týždeň pocítili na vlastnej koži desaťtisíce domácností. Elektrikári tvrdia, že poškodené vedenia sú pre nich v zime každodennou záležitosťou.
 • 18. 01. 2019
 • 00:19

Svet najviac ohrozujú extrémne zmeny počasia. Kybernetické útoky sú dnes väčším rizikom ako migrácia

Svetové ekonomické fórum zverejnilo svoju každoročnú správu o svetových globálnych rizikách. Analytici sa najviac obávajú toho, čo spôsobí neschopnosť lídrov nájsť…
 • 17. 01. 2019
 • 22:00

Na vyraďovanie Bohuníc nám únia možno viac prispeje

Pôvodný návrh Európskej komisie bol, aby finančná spoluúčasť únie na projektoch a činnostiach týkajúcich sa vyraďovania jadrových blokov v rokoch 2021 až 2027 nepresiahla…
 • 17. 01. 2019
 • 22:00

Spoločnosť JAVYS, a. s., zhodnotila v roku 2018 v rámci vyraďovacieho procesu jadrových elektrární A1 a V1 z vyraďovaného materiálu viac ako 1 246 ton druhotných surovín.

V rámci vyraďovacieho procesu jadrových elektrární A1 a V1 vrátila spoločnosť JAVYS, a. s., v roku 2018 do recyklačného procesu  1 246,438 ton druhotných surovín.…
 • 17. 01. 2019
 • 17:00

Banské nešťastie v Číne zdvihlo ceny elektriny v Európe

Banská tragédia v Číne, kde v meste Shenmu prišlo o život 21 baníkov, ovplyvnila cenu elektriny na komoditných trhoch v Európe.
 • 17. 01. 2019
 • 15:34

Domácnostiam a malým firmám sa menia termíny vyúčtovania za plyn

Odberatelia plynu sa od tohto roku musia pripraviť na zmeny termínov pre vyúčtovanie spotreby plynu.
 • 17. 01. 2019
 • 14:39

U. S. Steel čaká gigantická investícia

Košické oceliarne už roky trápi gigantický investičný dlh vyše miliardy eur. Až 115 miliónov eur na inovatívne technológie, ktoré budú slúžiť na výrobu komponentov pre…
 • 17. 01. 2019
 • 10:47

Česi majú ešte drahšie energie ako Slováci

Energie tento rok dražejú po celej Európe, vrátane Slovenska. Tomu patrilo roky nepopulárne prvenstvo v podobe najvyšších cien energií v regióne. Zmena nastala vlani, keď…
 • 17. 01. 2019
 • 06:34

Ako nestabilný výkon veterných elektrární ovplyvňuje ceny elektriny

Veterná energia bola po hnedom uhlí vlani druhým najväčším zdrojom elektriny v Nemecku. Dve udalosti v decembri ukázali, s čím treba v budúcnosti počítať a prečo sú…
 • 16. 01. 2019
 • 22:00

Nová štúdia v oblasti financovania obnoviteľnej energie: Na čo sa zamerať pri znižovaní nákladov?

Dramatický pokles nákladov na solárne fotovoltaické moduly v posledných štyroch desaťročiach sa často uvádza ako veľký úspech technológií obnoviteľnej energie. Čo presne…
 • 16. 01. 2019
 • 21:00

staršie novinky