Novinky v OZE I/10/2018

(ilustračný obrázok)

 • Cirkulující ekonomika šetří Nizozemcům přírodu i peníze.
 • Norsko investuje miliardy do odstranění znečištění oceánů.
 • Byla zveřejněna nová zpráva IPCC ke globálnímu oteplení.
 • IEA: země G20 jsou zásadní pro energetickou tranzici.
 • Podíl OZE ve Spojeném království roste, uhlí je na minimu.
 • EU schválila státní podporu belgickým větrným parkům.
 • Modernizace: více vyrobené elektřiny na Dlouhých stráních.

Chytré technologie šetří Nizozemcům přírodu i peníze

S rostoucím počtem lidí na Zemi je jejich obživa stále náročnější a vyžaduje větší zemědělskou produkci. Zároveň je už dnes plýtvání potravinami téměř fenoménem, se kterým se setkáváme i u nás. Ponurou predikci budoucnosti si k srdci vzala nizozemská vláda, která chce být do roku 2050 zcela cirkulární ekonomikou, tedy využívat výhradně obnovitelné a recyklovatelné zdroje. Nizozemské podniky už využívají použitý lógr jako substrát pro pěstování hub, pokouší se i o výrobu „kožené“ obuvi z ovoce, které je prošlé nebo nevzhledné. (4. 10. 2018, ihned.cz)

Norsko podpoří miliardami boj proti znečištění oceánů. Odpad ohrožuje živobytí severské země

Norská premiérka představila plán pro úklid oceánů, především k odstranění plastů. Skandinávská země ve spolupráci se Světovou bankou a dalšími státy investuje do úklidových prací během 4 let zhruba 4,5 milionu korun. Část peněz má rovněž putovat rozvojovým zemím, aby lépe zvládly likvidovat odpad. Norský ministr pro zahraniční rozvoj vychází ze stejné kalkulace jako Nizozemci při plánování cirkul ekonomiky, tedy že v roce 2050 bude na Zemi zhruba 10 miliard lidí, a oceány se stanou pro život na zemi ještě důležitější. Spolu s dalšími státy bude Norsko přispívat do nového fondu Problue, který má za úkol podporovat rozvojové země a rozvíjející se trhy, bojovat proti nelegálnímu rybolovu, podporovat obnovitelnou energii nebo poskytnou edukativní pomoc v chudých zemích. (7. 10. 2018, e15.cz)

Nová zpráva IPCC ke globálnímu oteplení

V nově zveřejněné zprávě klimatologové upozorňují na nutnost razantních kroků, díky kterým by bylo možné globální oteplování zmírnit a zabránit tak výraznému ohřevu planety. Zpráva se soustředila především na snižování emisí CO2 a také zdůraznila potřebu celosvětové spolupráce a posilování globální odpovědnosti v kontextu udržitelnosti. (9. 10. 2018, energyhub.eu)

IEA: Země G2O hrají důležitou roli v průběhu energetické tranzice

Argentina si během předsednictví G20 v roce 2018 vyžádala od Mezinárodní energetické agentury studii týkající se energetické tranzice v zemích s největšími světovými ekonomikami. Z dokumentu vyplývá, že klíčová je pro hospodárnou a energetickou změnu energetická účinnost, jež se stala hlavním faktorem snižujícím emise i poptávku. I přes to, že země G20 očekávají pokles podílu uhlí na energetických mixech a zvyšují instalovaný výkon obnovitelných zdrojů, mají stále velké zastoupení fosilních paliv. Studie IEA definuje několik oblastí, ve kterých by země G20 měly spolupracovat, aby proběhla energetická tranzice co nejefektivněji. Společné investované, sdílení informací, nastavení stejných standardů nebo hluší spolupráce v rámci regionů jsou jedny z možných kroků. (7. 10. 2018, oenergetice.cz)

Obnovitelné zdroje ve Spojeném království vyrobily v druhém čtvrtletí třetinu elektrické energie

Podíl uhlí na energetickém mixu je na historickém minimu, tvoří ve Spojeném království pouhá 2 %. Nového rekordu v dodávkách energie dosáhly naopak obnovitelné zdroje, které pokryly téměř třetinu výroby elektřiny. Instalovaný výkon byl o 10 % větší ve srovnání s rokem 2017. Vodní elektrárny zaznamenaly kvůli menšímu množství srážek pokles na výrobě, největší podíl na produkci měly onshore a solární elektrárny. (4. 10. 2018, oenergetice.cz)

EU schválila státní podporu belgickým větrným parkům

Státní podporu v Belgii dostanou i ty offshore elektrárny, které nesplňují podmínku minimálního instalovaného výkonu, 300 MW pro každý, z roku 2014. Odsouhlasila to Evropská komise s tím, že i menší výkon elektráren přispěje k integraci obnovitelných zdrojů na energetickém trhu. Podle EU tak bude pokračovat snaha dosáhnout nižších emisí, aniž by došlo k narušení hospodářské soutěže. (3. 10. 2018, oenergetice.cz)

Na Dlouhých stráních instalovali obří oběžné kolo, díky vyšší účinnosti může vyrobit více elektřiny

Produkce elektřiny se na Dlouhých stráních se zvýší zhruba o spotřebu 3 000 domácností. Na přečerpávající elektrárně bylo instalované nové obří oběžné kolo, které pohání jednu z turbín elektrárny. Nahrazené oběžné kolo již přesluhovalo, nové má mít navíc kromě většího výkonu také delší životnost. Modernizace elektrárny Dlouhé stráně je součástí více než 200 milionové investice Skupiny ČEZ. (11. 10. 2018, tzb-info.cz)

Pre viac informácií kliknite TU

18. 11. 2018 17. 11. 2018

Správy z odvetvia

Začali posudzovať vplyv šiirokorozchodnej trate na životné prostredie

Spoločne na Slovensku a aj v Rakúsku sa vo štvrtok spustila ďalšia etapa štúdie uskutočniteľnosti pre medzinárodný projekt predĺženia širokorozchodnej železničnej trate,…
 • 15. 11. 2018
 • 16:34

Slovensko-maďarský plynovod ožije

Slovensko-maďarským plynovodom chcú prepravovať plyn z Čierneho mora.
 • 15. 11. 2018
 • 13:00

Výrobcovia elektriny z biomasy požadujú stiahnutie novely zákona o OZE

Dôvodom návrhu na stiahnutie zmeny zákona je podľa Michala Krajčíra zistenie, že argumenty predkladateľov sú nepravdivé až zavádzajúce.
 • 15. 11. 2018
 • 13:00

Európa bude naďalej kraľovať veternej energii

Podľa analýzy spoločnosti Coface, veterná energia rastie nateraz rýchlo kvôli klesajúcim predajným cenám veterných turbín.
 • 15. 11. 2018
 • 12:45

Európsky parlament schválil navýšenie podielu OZE

Podiel energie vyrobenej z obnoviteľných zdrojov na hrubej konečnej energetickej spotrebe by mal do roku 2030 dosiahnuť aspoň 32 %.
 • 15. 11. 2018
 • 12:00

Primátori pojem „smart city“ nevedia uchopiť

Parkovanie je dobrá cesta, ako smart riešenia začať zavádzať, vysvetlil v rozhovore Martin Budaj, produktový manažér slovenskej spoločnosti PosAm, ktorá na Barcelona Smart…
 • 15. 11. 2018
 • 01:30

Autonómna MHD sa rozbehne v roku 2020

Každodenné problémy, ako dlhé hľadanie parkovacieho miesta, stratený lístok či nekončiace sa kolóny, majú riešenie a ako ukázali mnohé projekty na Smart City Expo v…
 • 15. 11. 2018
 • 01:30

V Bratislave otestujú 18-metrový elektrobus, bude jazdiť zadarmo

Elektrobus je nízkopodlažný, plne klimatizovaný s obsaditeľnosťou vozidla pre 39 sediacich a 82 stojacich cestujúcich.
 • 14. 11. 2018
 • 20:36

Zelená nafta sa vracia na polia

Už budúci rok by sa mala vrátiť staronová zelená nafta. Od marca 2019 by si mohli farmári požiadať o uhradenie časti nákladov na palivá. Nárok by mali mať tí, čo nemajú…
 • 14. 11. 2018
 • 12:34

staršie novinky