Zveřejnění zprávy IPCC ke globálnímu oteplení o 1,5 °C

(ilustračný obrázok)

V jihokorejském Incheonu byla schválena hodnotící zpráva Mezinárodního panelu pro změny klimatu (IPCC), která byla ve východoasijském městě projednávána od 1. do 5. října. České centrum OSN v Praze proto hostilo seminář, kde byly závěry představeny Radimem Tolaszem z Českého hydrometeorologického ústavu, zástupcem České republiky při IPCC. Co je IPCC za orgán a jaké jsou výsledky této zprávy?

IPCC byla založena Světovou meteorologickou organizací (WMO) a Programem OSN pro životní prostředí (UNEP) roku 1988. Poskytuje světu nejnovější vědecká stanoviska ohledně klimatické změny a jejích dopadech na životní prostředí, společnost a ekonomiku. Zprávy může zpracovávat díky příspěvkům od tisíců vědců po celém světě. Mezivládní organizace má momentálně 195 členů (států).

Podle slov českého zástupce při IPCC Radia Tolasze byla první verze v pořadí šesté zprávy předložena v září 2017. Ke zprávě se následně objevilo 12-13 tisíc připomínek, a tak byla zpráva upravována v únoru a v červenci letošního roku. Zpráva samotná má čtyři hlavní části, ve kterých posuzuje jednotlivé otázky spojené s klimatem. První dvě části, fyzické předpoklady klimatické změny jako takové a její další vývoj a dopady v podstatě jen doplňují a upřesňují 5. hodnotící zprávu (AR5) z let 2013-2014. Třetí část zprávy se zabývá emisemi a jejich nutným vývojem pro dosažení oteplení planety do 1,5 °C do roku 2030. Bylo by potřeba snížit uvolněný CO2 o 35 % oproti roku 2010, v roce 2050 by to pak měly být emise nulové. Pokud bychom chtěli dosáhnout skromnějšího cíle a zmírnit růst teploty na planetě (teploty, která může být v roce 2100 bez provedení změny proti průměrným teplotám vyšší až o 3 °C), bude při snížení znečištění oxidem uhličitým o 20 % do roku 2030 Země v průměru teplejší o 2 °C. V důsledku požadavku relativně razantního snížení emisí je potřeba rychlých změn v energetice, dopravě, vodohospodářství, zemědělství nebo nakládání s územím. Čtvrtá část upozorňuje na potřebu posilovat globální odpovědnost v kontextu udržitelnosti a hledat nadále celosvětová řešení společně. Pro zachování a realizování jednoho z cílů udržitelného rozvoje OSN (SDG 13), který si klade přijímání klimatických opatření, je nutné zmírnit dopad lidského působení na planetu a přizpůsobit se novým metodám, které by mohly emise snížit. Komplikací je, že dle Pařížské dohody se má do roku 2030 ještě stále zvyšovat množství gigatun CO2, přitom je pro udržení oteplení pod 1,5 °C nutné toto znečištění okamžitě začít snižovat.

Kromě doktora Tolasze vystoupil s příspěvkem také Vít Hladík, koordinátor výzkumu z České geologické služby. Ten představil technologické možnosti na odstraňování CO2 z atmosféry, které bývají součástí většiny scénářů k dosažení mírnějšího oteplování. Hlavní podíl by na změnách měla mít technologie BECCS – spalování biomasy pro energetické účely – dále pak zalesňování. V potaz je ale potřeba brát i negativní dopady snižování či odstraňování emisí, jako je rostoucí spotřeba hnojiv, vody, a především nutnost velkých půdních ploch. Podle doktora Hladíka je nutné posoudit i společenské dopady a brát ohled na ostatní cíle OSN pro udržitelný rozvoj.

Panelové diskuze se účastnil také Pavel Zámyslický, ředitel Odboru energetiky a ochrany klimatu na Ministerstvu životního prostředí, který nastínil postoj České republiky. Ta podle něj nové zprávy vítá s tím, že přichází v pravý čas. Česko i Unie se snaží tlačit na zmírnění klimatické zátěže s cílem dosáhnout cílů dohody. Zároveň ale doktor Zámyslický upozornil na rozvojové státy, které potřebují na snižování emisí získat finanční příspěvky, jinak nejsou s to se k závazkům upsat. Evropská komise má v plánu ekologické cíle nadále zvyšovat, tím pádem zvýšit také počet procent, o které se musí snížit vypouštění emisí. Po dotazu reprezentant Ministerstva životního prostředí odpověděl, že Česko další navyšování cílů nepodporuje.

Hlavním sdělením zprávy – alespoň tak, jak vyplynulo po představení jejího znění klimatologem Tolaszem – je řekněme volání po nutné akci a zpřísnění globálních cílů pro udržitelnost. Pokud budou emise nulové v roce 2050, předpokládá se ustálení oteplení o 1,5 °C. Aby mohlo oteplení klesat či přestat, bylo by třeba dosáhnout negativních emisí, tedy odebírat z ovzduší znečištění, které jsme tam za mnoho let vypustili. V příštím roce by měla IPCC vydat další dvě zprávy, jednu o reakci oceánů a ledovců na globální oteplování, druhá reakci pevniny na tentýž jev.

Pre viac informácií kliknite TU

Správy z odvetvia

Začali posudzovať vplyv šiirokorozchodnej trate na životné prostredie

Spoločne na Slovensku a aj v Rakúsku sa vo štvrtok spustila ďalšia etapa štúdie uskutočniteľnosti pre medzinárodný projekt predĺženia širokorozchodnej železničnej trate,…
 • 15. 11. 2018
 • 16:34

Slovensko-maďarský plynovod ožije

Slovensko-maďarským plynovodom chcú prepravovať plyn z Čierneho mora.
 • 15. 11. 2018
 • 13:00

Výrobcovia elektriny z biomasy požadujú stiahnutie novely zákona o OZE

Dôvodom návrhu na stiahnutie zmeny zákona je podľa Michala Krajčíra zistenie, že argumenty predkladateľov sú nepravdivé až zavádzajúce.
 • 15. 11. 2018
 • 13:00

Európa bude naďalej kraľovať veternej energii

Podľa analýzy spoločnosti Coface, veterná energia rastie nateraz rýchlo kvôli klesajúcim predajným cenám veterných turbín.
 • 15. 11. 2018
 • 12:45

Európsky parlament schválil navýšenie podielu OZE

Podiel energie vyrobenej z obnoviteľných zdrojov na hrubej konečnej energetickej spotrebe by mal do roku 2030 dosiahnuť aspoň 32 %.
 • 15. 11. 2018
 • 12:00

Primátori pojem „smart city“ nevedia uchopiť

Parkovanie je dobrá cesta, ako smart riešenia začať zavádzať, vysvetlil v rozhovore Martin Budaj, produktový manažér slovenskej spoločnosti PosAm, ktorá na Barcelona Smart…
 • 15. 11. 2018
 • 01:30

Autonómna MHD sa rozbehne v roku 2020

Každodenné problémy, ako dlhé hľadanie parkovacieho miesta, stratený lístok či nekončiace sa kolóny, majú riešenie a ako ukázali mnohé projekty na Smart City Expo v…
 • 15. 11. 2018
 • 01:30

V Bratislave otestujú 18-metrový elektrobus, bude jazdiť zadarmo

Elektrobus je nízkopodlažný, plne klimatizovaný s obsaditeľnosťou vozidla pre 39 sediacich a 82 stojacich cestujúcich.
 • 14. 11. 2018
 • 20:36

Zelená nafta sa vracia na polia

Už budúci rok by sa mala vrátiť staronová zelená nafta. Od marca 2019 by si mohli farmári požiadať o uhradenie časti nákladov na palivá. Nárok by mali mať tí, čo nemajú…
 • 14. 11. 2018
 • 12:34

staršie novinky