Preskúmajte všetky služby z energetického sektora, ktoré ponúka platforma ENERGY-HUB

Novinky v plynárenství I/10/2018

(ilustračný obrázok)

Přinášíme Vám přehled novinek v oblasti plynárenství začátkem října  2018.

Domácí

 • E.ON od listopadu zdraží části klientů plyn, v průměru o pět procent

Společnost E.ON zdraží od listopadu části klientů cenu plynu, a to v průměru o pět procent. Důvodem je dlouhodobě rostoucí cena komodity na burzách. Změna ceny se netýká odběratelů, kteří mají uzavřené produkty s fixací ceny na několik let. Na růst velkoobchodní ceny plynu upozorňují i další dodavatelé, ceny pro zákazníky ale zatím většina z nich drží na současné výši. Podobně stoupají u nefixovaných produktů i ceny elektřiny. Jiní dodavatelé zatím zvýšení cen neplánují, může však k němu dojít, pokud budou ceny komodit i nadále růst.

Více zde

 • Ostrava koupila dalších 21 vozidel na alternativní pohon. Otevřela zároveň novou plničku na plyn

Město Ostrava začalo letos využívat 21 vozidel s alternativním pohonem. Posledních šest nových automobilů s pohonem na stlačený zemní plyn (CNG) si ve čtvrtek převzali strážníci. Ostravský dopravní podnik (DPO) zároveň otevřel novou plničku na zemní plyn. Tu budou moci využít v budoucnu i vozidla mimo DPO, například auta městské policie.

Více zde

 • Aktualizované Obchodní podmínky OTE, a.s., pro plynárenství

Na webu OTE byly zveřejněny aktualizované Obchodní podmínky OTE, a.s. pro plynárenství (Revize 15 - Září 2018), které byly schváleny Energetickým regulačním úřadem dne 20. září 2018 a nabývají účinnosti dne 26. září 2018.

Více zde

 

Zahraniční

 • Ruská federace a Katar v souboji o prvenství na poli LNG

Rusko čeká v letošním roce nárůst vývozu plynu prostřednictvím plynovodů na nový rekord, vývoz by letos mohl přesáhnout 200 miliard kubických metrů (loňský rekord činil 194 miliard).

Cílem Ruska je také stát se v příštím desetiletí největším vývozcem zkapalněného zemního plynu (LNG). Díky proklamovaným novým technologiím by vývoz mohl dosáhnout 80 až 115 milionů tun. Tím by se Rusko dostalo na úroveň doposud vedoucího producenta Kataru.

Více zde

Katar se nicméně nemíní jen tak vzdát prvního místa. Společnost Qatar Petroleum postaví po třech plánovaných obrovských zařízeních na zkapalňování zemního plynu (tzv. LNG train) i čtvrté. Společnost se k tomu zavázala po odstranění moratoria na těžařskou oblast North Field. Díky tomu by se měla od roku 2023 zvýšit celková kapacita Kataru pro výrobu LNG až na 110 milionů t/rok.

Více zde

 • Kanadský projekt na LNG dostal zelenou

Po sedmi letech investičních vyjednávání se pět partnerských firem dohodlo na zahájení největší jednotlivé investice do infrastruktury v historii Kanady. Celková hodnota by mohla dosáhnout až 40 miliard kanadských dolarů (přes 693 miliard Kč).

Projekt má za cíl dopravovat plyn z Britské Kolumbie do Tokia za osm dní, přičemž doposud z Mexického zálivu trvá přeprava 20 dní. Stavba má začít ihned, vývoz do roku 2025. Dosáhnout by mohl až objemu 26 milionů tun ročně. 

Více zde

 • Blackstone chce postavit energetický most mezi Afrikou a Asií

Skupina Blackstone má zájem propojovat Blízký východ s Afrikou. Společnost, kterou vytváří, pojmenovala příznačně Zarou – podle starověkého mostu přes řeku Nil. Novodobé propojení by se nicméně mělo soustředit na plynovou, ropnou a vodní infrastrukturu a nejvíce na posilování elektrické energie z obnovitelných zdrojů.

Více zde

 • Nord Stream II.: Zúčastněné státy drží své pozice. Německo jej brání Trump kritizuje

Americký prezident Donald Trump v projevu k Valnému shromáždění OSN v New Yorku prohlásil, že Nord Stream 2 učiní Německo zcela závislým na ruské energii. Německo toto vyjádření odmítlo stejně jako Rusko – které ostatně Trumpův postoj považuje za pokus přinutit Evropany k nákupu LNG z USA místo z Ruska. Náměstek amerického ministra energetiky Dan Brouillette přitom nedávno v rozhovoru s německým listem Bild uvedl, že americké společnosti by mohly začít dodávat do Německa zkapalněný zemní plyn nejpozději do čtyř let. A dodávky z USA by mohly ohrozit pozici Ruska, které má nyní na dovozu plynu do Německa podíl kolem 60 procent.

Více zde

Pre viac informácií kliknite TU

18. 01. 2019 17. 01. 2019

Správy z odvetvia

Snehová kalamita spôsobila vážne problémy energetikom, pomáhal aj ťažný kôň

Čo je to kalamita tento týždeň pocítili na vlastnej koži desaťtisíce domácností. Elektrikári tvrdia, že poškodené vedenia sú pre nich v zime každodennou záležitosťou.
 • 18. 01. 2019
 • 00:19

Svet najviac ohrozujú extrémne zmeny počasia. Kybernetické útoky sú dnes väčším rizikom ako migrácia

Svetové ekonomické fórum zverejnilo svoju každoročnú správu o svetových globálnych rizikách. Analytici sa najviac obávajú toho, čo spôsobí neschopnosť lídrov nájsť…
 • 17. 01. 2019
 • 22:00

Na vyraďovanie Bohuníc nám únia možno viac prispeje

Pôvodný návrh Európskej komisie bol, aby finančná spoluúčasť únie na projektoch a činnostiach týkajúcich sa vyraďovania jadrových blokov v rokoch 2021 až 2027 nepresiahla…
 • 17. 01. 2019
 • 22:00

Spoločnosť JAVYS, a. s., zhodnotila v roku 2018 v rámci vyraďovacieho procesu jadrových elektrární A1 a V1 z vyraďovaného materiálu viac ako 1 246 ton druhotných surovín.

V rámci vyraďovacieho procesu jadrových elektrární A1 a V1 vrátila spoločnosť JAVYS, a. s., v roku 2018 do recyklačného procesu  1 246,438 ton druhotných surovín.…
 • 17. 01. 2019
 • 17:00

Banské nešťastie v Číne zdvihlo ceny elektriny v Európe

Banská tragédia v Číne, kde v meste Shenmu prišlo o život 21 baníkov, ovplyvnila cenu elektriny na komoditných trhoch v Európe.
 • 17. 01. 2019
 • 15:34

Domácnostiam a malým firmám sa menia termíny vyúčtovania za plyn

Odberatelia plynu sa od tohto roku musia pripraviť na zmeny termínov pre vyúčtovanie spotreby plynu.
 • 17. 01. 2019
 • 14:39

U. S. Steel čaká gigantická investícia

Košické oceliarne už roky trápi gigantický investičný dlh vyše miliardy eur. Až 115 miliónov eur na inovatívne technológie, ktoré budú slúžiť na výrobu komponentov pre…
 • 17. 01. 2019
 • 10:47

Česi majú ešte drahšie energie ako Slováci

Energie tento rok dražejú po celej Európe, vrátane Slovenska. Tomu patrilo roky nepopulárne prvenstvo v podobe najvyšších cien energií v regióne. Zmena nastala vlani, keď…
 • 17. 01. 2019
 • 06:34

Ako nestabilný výkon veterných elektrární ovplyvňuje ceny elektriny

Veterná energia bola po hnedom uhlí vlani druhým najväčším zdrojom elektriny v Nemecku. Dve udalosti v decembri ukázali, s čím treba v budúcnosti počítať a prečo sú…
 • 16. 01. 2019
 • 22:00

Nová štúdia v oblasti financovania obnoviteľnej energie: Na čo sa zamerať pri znižovaní nákladov?

Dramatický pokles nákladov na solárne fotovoltaické moduly v posledných štyroch desaťročiach sa často uvádza ako veľký úspech technológií obnoviteľnej energie. Čo presne…
 • 16. 01. 2019
 • 21:00

staršie novinky