Novinky v elektroenergetice I/10/2018

(ilustračný obrázok)

Přinášíme vám přehled novinek v oblasti elektroenergetiky za konec září a začátek října 2018

Jaderná energie v Belgii: Reaktory se rozpadají

V belgických jaderných elektrárnách se drolí beton a země řeší, jak se při odstávkách vypořádat s chybějícím výkonem. Bude potřebovat až 1,7 GW. Ceny elektřiny na místních trzích reagují prudkým růstem. Za situaci dle prvních informací může provozovatel, firma Eletrabel, která se nedostatečně starala o údržbu. Francie uvažuje, že do roku 2028 dobrovolně uzavře osm reaktorů, snad tedy země neskončí podobně jako Belgie.

Jaderná energie v Česku: Místo pro úložiště stále není

Česko by se mělo ohledně jádra v rámci zajištění stability trhu již rozhodnout. Dle ministrině průmyslu Marty Novákové je na stole jak dostavba JE Temelín, tak JE Dukovany. Ruský Rosatom, který by chtěl zakázku získat, láká na maximální lokalizaci výstavby. Prozatím však stát není schopen vybrat ani místo pro úložiště radioaktivního odpadu. Městský soud v Praze zrušil platnost průzkumného území v lokalitě Čertovka na pomezí Plzeňského a Ústeckého kraje a obyvatelé Lipníku na Třebíčsku úložiště odmítli v referendu.

Jaderná energie ve světě: Spouštění nových reaktorů

Svět ale nové bloky čile staví. V Číně prošel testy první parogenerátor pro reaktor HTR-PM, země také uvedla do komerčního provozu elektrárnu Sanmen 1, která je prvním reaktorem typu AP 1000 na světě.

Přípravy k výstavbě pokračují v Maďarsku. Dle ruského prezidenta Vladimíra Putina se Paks II začne stavět brzy, některé díly dodají i české firmy. Podílejí se totiž na všech zakázkách Rosatomu. Ruskou společnost ocenili dokonce i ekologové, a to za transparentnost v projektu plovoucí JE Akademik Lomonosov.

V Japonsku dostala JE Tokai 2 jako první po fukušimské katastrofě povolení k restartu. Tsunami přinesla zemi i pozitivum, do vyřazených elektráren proudí turisté.

Jádro potřebují i v USA, kde se rozhodli neukončit projekt výstavby JE Vogtle. Na Slovensku zase navyšují výkon tamních bloků.

Uhelná elektroenergetika: Na ústupu? Ne tak docela

V mnoha zemích však stále hraje velkou roli při výrobě energie uhlí. Zvláště v Polsku, kde jeho podíl na produkci elektřiny klesne na 50 % až kolem roku 2040. Například bývalému šéfovi Škody Auto Vratislavu Kulhánkovi se v té souvislosti nelíbí, že neekologickou energií z fosilních paliv hodlá Česko pohánět elektromobily.

Dokonce i v Německu, odkud zní boj za lepši životní prostředí snad nejhlasitěji, spustí v roce 2020 novou uhelnou elektrárnu. Třeba ji jednou koupí holding Sev.en Energy patřící Pavlu Tykáčovi, který se zaměřuje na klasické zdroje v západní Evropě. Holding má nového šéfa, stal se jím bývalý ředitel elektrárny Chvaletice Luboš Pavlas.

Elektroenergetika: Na trzích cena elektřiny stoupá

I v důsledku energetické revoluce letí vzhůru ceny elektřiny pro domácnosti. Pozitivem na tomto faktu je, že se lidé začínají zajímat, zda jim jiný dodavatel nenabídne výhodnější podmínky. V Rakousku spotová elektřina zdražila natolik, že to ukončilo společnou obchodní zónu s Německem. Rozdíl ceny mezi oběma trhy totiž přesáhl 40 EUR/MWh.

Profitují společnosti, které s elektřinou obchodují. Například Alpiq Energy, jež figuruje na tuzemském trhu, za loňský rok utržila o polovinu více, přičemž se dostala do zisku.

Elektroenergetika v Česku

ČEZ Energo postaví v Novém boru dvě kogenerační jednotky za zhruba 40 miliónů korun.

Liberecká spalovna po opravě kotle opět funguje. Odpady přijímá od 2.10.

09. 12. 2018 08. 12. 2018

Správy z odvetvia

Nový plynovod robí z Ruska kľúčového partnera Nemecka na desaťročia

Nahradiť jadro obnoviteľnými zdrojmi bude veľmi komplikované. Jediný zdroj energie, ktorý vie Nemecku pomôcť vykompenzovať dočasný výpadok dodávok, je zemný plyn, hovorí…
 • 09. 12. 2018
 • 22:00

Dostavba Mochoviec má dvojtýždňové meškanie. Termíny by to nemalo ohroziť.

Minister hospodárstva Peter Žiga v relácii Sobotné dialógy znova potvrdil, že štát je pripravený znova pristúpiť k takzvaným plynovým vratkám pre slovenské domácnosti.
 • 09. 12. 2018
 • 22:00

Fotovoltici kritizujú štát, že nepripája nové zdroje zelenej elektriny

Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS) mala už v roku 2016 zverejniť štúdiu, ktorá mala stanoviť maximálne hodnoty inštalovaného výkonu nových zdrojov elektriny…
 • 09. 12. 2018
 • 17:36

Lacný benzín si nemôžeme dovoliť

Macron obetoval boj proti klimatickej zmene. Nepokoje žltých viest vo Francúzsku vyvolalo plánované zvýšenie dane z palív. Aké príhodné, že protesty prichádzajú v čase…
 • 09. 12. 2018
 • 17:36

VIDEO: Slovensko môže mať kľúčovú rolu v rozšírení umelej inteligencie

Masívny rozvoj umelej inteligencie môže naštartovať ukončenie vývoja 64-bitového vysokovýkonného čipu Prodigy, ktorý spolu so svojím tímom v americkom Silicon Valley…
 • 09. 12. 2018
 • 13:43

A čo ak je ľuďom bližší diesel ako planéta?

Bez verejnosti túto bitku nevyhráme.
 • 08. 12. 2018
 • 16:29

Prestali “vykurovať ulice”, postavili obecné budovy. Jednoduché kroky, ktorými dediny šetria na energii

Prechod na čistejšiu a efektívnejšiu energiu dokáže šetriť nielen životné prostredie a zdravie obyvateľov, ale aj financie.
 • 08. 12. 2018
 • 01:18

Dekarbonizácia slovenskej ekonomiky: Kto zaplatí za zelené Slovensko?

Slovensko čaká výrazné znižovanie emisií v priemysle a vykurovaní. Pomôcť mu môžu fondy v rámci Systému EÚ pre obchodovanie s emisiami. V hre je aj uhlíková daň, súkromný…
 • 07. 12. 2018
 • 10:00

Spaľovanie kvalitného dreva sa už nebude dotovať

Po novom sa bude dotovať len spaľovanie dreva pochádzajúceho z energetických porastov a odpadu z drevospracujúceho priemyslu.
 • 07. 12. 2018
 • 09:00

Slováci mohli za elektrinu platiť menej. Musia však platiť historický dlh.

Slovenskí odberatelia sa však musia stále skladať na historický dlh, vyplývajúci z podpory elektriny vyrobenej z obnoviteľných zdrojov energií alebo z vysoko účinnej…
 • 07. 12. 2018
 • 09:00

staršie novinky